Pierwszy Polski Protest Adwokatów – 30 czerwca Kancelaria nieczynna

Doczekaliśmy się pierwszego polskiego protestu adwokatów. W innych krajach to żadna nowość (polecam lekturę wpisu Jak strajkują adwokaci na świecie), ale w Polsce strajku adwokatów jeszcze nie było. Wszyscy uważają adwokatów za krezusów, bogatych nierobów albo kogoś jeszcze gorszego (o ile w ogóle to możliwe). Tymczasem, wbrew pozorom, adwokaci mają powody do protestowania.

Przez długi czas władze Adwokatury tego nie dostrzegały, robiąc dobrą minę do złej gry oraz nadstawiając (głównie) politykom drugi policzek. Dopiero stanowcza postawa szeregowych adwokatów, którzy zaczęli gromadzić się oraz aktywizować w różnych grupach dyskusyjnych na Facebook’u oraz później na zgromadzeniach adwokackich, spowodowała, że władze głosów niezadowolenia nie mogły dłużej ignorować.

Naczelna Rada Adwokacka postanowiła zająć się kwestią ewentualnego protestu (czy w ogóle protestować, a jeśli tak to kiedy i w jakiej formie) na posiedzeniu pod koniec czerwca. Na szczęście na decyzje tego gremium nie czekała Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, której Dziekan w biuletynie z 23 czerwca 2015 roku ogłosił, że 30 czerwca 2015 roku odbędzie się protest adwokatów.

Przeciwko czemu protestują adwokaci?

Powodów do protestu jest wiele. Wśród nich wskazać można takie kwestie jak to, że:
– głos Adwokatury jest ignorowany w debacie publicznej, w tym w szczególności w toku prac parlamentarnych (przy opiniowaniu i uchwalaniu ustaw),
– adwokaci obciążani są coraz to nowymi obowiązkami, które mają wykonywać w ramach tzw. „misji”, a więc za darmo lub za prawie darmo, poświęcając im swój czas, lokal, sprzęt oraz oprogramowanie, za które to rzeczy słono płacą,
– adwokaci są jedyną grupą zawodową zmuszaną do niechcianej pracy, do tego zmuszaną do pracy darmowej, lub prawie darmowej („urzędówki” a obecnie pakamery w ramach projektowanej ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej),
– stawki wynagrodzenia za prowadzenie spraw z urzędu nie były waloryzowane od prawie 13 lat, a niektóre zostały nawet obniżone, co przekłada się nie tylko na wynagrodzenie samego adwokata, ale również na kwoty jakie może uzyskać od strony przeciwnej strona wygrywająca sprawę (sądy zasądzają zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego według stawek za tzw. „urzędówki”).

Jak będzie wyglądać protest?

Jeśli ktokolwiek spodziewa się strajku przypominającego protesty górników czy protesty lekarzy to będzie zwiedziony. Protest nie będzie aż tak spektakularny a jednocześnie nie spowoduje paraliżu wymiaru sprawiedliwości. Adwokaci protestować będą w ramach swojego wolnego czasu, a nawet jeśli w godzinach pracy, to kosztem swoich zarobków (nikt im przecież nie zapłaci za czas protestu, na etacie nie pracują, urlopu wziąć nie mogą, a klientów wtedy przyjmować nie będą).

Organizatorzy protestu zaplanowali, że protestujący adwokaci zbiorą się 30 czerwca 2015 roku (wtorek) o godzinie 10:30 pod siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie przemaszerują pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie przekażą swoje postulaty na ręce reprezentanta Pani Premier Ewy Kopacz. Protest będzie miał formę marszu. Adwokaci będą ubrani w swoje urzędowe stroje (togi), zaś aplikanci adwokaccy i sympatycy proszeni są o ubranie się tak, jak do pracy zawodowej, najlepiej na czarno.

W proteście weźmie również udział adwokat Krzysztof Świeczkowski, w związku z czym 30 czerwca 2015 roku kancelaria będzie nieczynna a klienci proszeni są o umawianie wizyt w innych terminach.

Zachęcam Państwa do bliższego zapoznania się z problemami adwokatów. Polecam wpis na blogu Palestra Polska dotyczący samego protestu: Protest Adwokatury, jak również inne wpisy tam zamieszczone. Sympatyków Adwokatury zachęcam do udziału w proteście lub chociażby internetowego poparcia wydarzeń na Facebook’u: Pierwszy Polski Protest Adwokatów oraz Protest Adwokatów.

Dodaj komentarz